Power Plate Nedir

TERLEMEDEN, ZORLANMADAN, YORULMADAN SİBER GÜZELLİK ve SAĞLIK…

 

Rus kozmonotların dillere destan dayanıklılık ve mükemmelliklerinin sırrını çözen bilim adamları Power Plate’i geliştirdi. Barcelona, Ajax, Herta Berlin’in ünlü futbolcularının ve Shaquille O’Neal gibi NBA yıldızlarının ve son olarak Madonna’nın performanslarını artıran sistem 1.5 senedir Türkiye’de… Günde sadece 10 dakika harcayarak, terlemeden, yorulmadan ve zorlanmadan çelik gibi kaslara ve fit bir vücuda kavuşmak mümkün…

 

Amerika ve tüm Avrupa geç de olsa Power Plate’i keşfetti. Spor, fitness, sağlık, güzellik, fizik tedavi ve anti-aging salonlarında bir devrim yaşanıyor.

 

35 yıl önce, uzun süre yerçekimsiz ortamda calışan kozmonotlarda görülen kas erimesi ve kemik yoğunluğundaki azalma eğilimine çare arayan bilim adamları kozmonotlara belirli hızda vibrasyon uygulayarak, ortamda bulunmayan yerçekimini Vibrasyon Platformları ile sağlayarak büyük bir sorunu ortadan kaldırdılar. Bu uygulama ile Sovyet uzay adamlarının uzayda kalma süresini 420 güne çıkartarak ABD’li rakiplarine tam 300 gün fark atmışlar.

 

Power Plate, tüm vücuda vibrasyon güçlü uygulayarak (Whole Body Vibration) insan vücudu üzerindeki yer çekimi kuvvetini (G-Force) yaklaşık 6 misli arttırarak kasların derinlemesine, hızlı ve düzenli olarak çalışmasını sağlıyor.

 

 

Power Plate’in ürettigi fiziksel vibrasyon, kaslara enerji olarak transfer edilir ve kaslarda birbirini takip eden kasılma ve gevşemelere neden olur. 30 ila 50 Hertz frekans aralıklarında calısmak mümkündür. 50 Hz. Frekans ile çalışıldığında, kaslar saniyede 50 kez gerilir ve gevşer. Kaslarda oluşan bu dizi hareketler tendonların da gerilmesine neden olur. Bu kasılma, “derin kas” olarak nitelenen karın içi kasların, omuriliği çevreleyen kasların hatta yüz kaslarının bile gerilmesine ve etkin olarak uyarılmasına neden olur. Böylece vücut kasları belirlenmiş bir disiplin içinde çalışır ve gelişir.

 

Power Plate’in medikal alanda kullanımı da son derece geniş. Bu alet, estetik kliniklerde doku sıkılaştırılmasından, Anti-Aging Merkezleri’ne kadar geniş bir alanda tercih ediliyor. Üstelik yaratılan vibrasyon etkisi ile menapoz sonrası kemik erimesinin (Osteoporosis) azaldığı, bir başka deyişle kemik yoğunluğunda kayda değer artışlar olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve desteklenmiştir.

 

NASA’nın da 2001 yılından bu yana kullandığı alet, dokulara sıkılık kazandırması, selüliti azaltması, vücudu şekillendirmesi nedeniyle Clint Eastwood, Don Johnson, Julie Andrews gibi ünlülerin de gözbebeği haline geldi.

 

 

            GÜNDE 10 DAKİKA, HAFTADA 3 KEZ

 

 

Power Plate ile vücudun her yeri çalıştırılabilir. Tüm Vücut Vibrasyonu (Whole Body Vibration) uygulaması ile insan vücudunda yaşamsal önemi bulunan Mutluluk Hormonu (Serotin ve Neurotrophine), Büyüme Hormonu( HGH-Human Growth Hormone) ve Testosterone hormanlarının salgı seviyelerinde artışlar olur. Vücudun patlama gücü artar.

 

Özel programlardan bazıları:

 

  • Kas güçlendirme (Strength)
  • Yağ yakımı (Fat burning)
  • Anti-Selulit
  • Dolaşım sistemi
  • Gevşeme (Relexation)
  • Esneklik (Flexibility)
  • Kemik erimesi (Osteoporosis)
  • Anti-Aging

 

Hangi alanlarda kullanılır:

 

Fizik Tedavi: Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendirir, eklem sakatlanması riskini azaltılır. Ayrıca bu bölgelerde görülen hasarların daha kısa süre içinde onarılmasını kolaylaştırır.

Spor: Genelde uygulanan kas güçlendirici spor programları ile birlikte uygulandığında, kasların çok daha kısa sürede güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra tek başına kullanıldığında da benzer etkiyi görmek mümkündür. Günde sadece 10 dakikalık bir uygulama ile vücudun her bölgesindeki kaslar güçlenir.

Fitness: Geleneksel fitness (esneme/gevşeme) çalışmalarına uyum sağlayabildiği gibi, bu çalışmalarda ısınma ve soğuma programı olarak kullanılabilir. Step, Aerobics ve diğer fitness programlarından önce ısınma amacıyla kullanıldığında sporcuların ana çalışma programına ayıracakları zaman artar.

 

Rehabilitasyon: Kas zafiyetini (atrophy) ve kas gevşekliğini (hypotonia) ortadan kaldırır, ağrıları azaltır, algılama sorunlarını (Proprioceptive disturbances) giderir. Tüm vücutta rahatlama yaratır.

Medikal: Kan dolaşımını düzenler, kemik erimesi (osteoporosis) bozukluklarının düzeltilmesine katkı sağlar. Çalışma esnasında kalp atış hızı sabit kaldığından vücuda ilave yük getirmez.

Kozmetik: Vücutta sıvı birikmesini engeller, birikmiş sıvıların drenajına yardımcı olur. Serbest yağların parçalanmasını hızlandırır, en önemlisi kas yapısını geliştirdiği için bölgesel selülitleri giderir, vücudun sıkı bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur, selülit oluşumunu engeller. Vücuttaki tonik dengesini ayarlayarak dokuların sıkılığını arttırır.

Diyetisyen
Pilates Suadiye
Diyetisyenler
Reformer Pilates

Fitintime